2012. február 19., vasárnap

Exkluzív interjú Dr. Denis Cleverman nyelvészprofesszorral a búgó kövek rejtélyéről - TAMANA

Exkluzív interjú Dr. Denis Cleverman nyelvészprofesszorral a búgó kövek rejtélyéről

Valószínűleg mindannyian emlékeznek arra a négy évvel ezelőtti eseménysorozatra, ami felbolygatta az egész világot. Sokan egy világméretű átverésnek hitték, de mára már egyértelművé vált, hogy az egész eddigi történelmünket át kell értékelnünk az új információk függvényében.
Négy évvel ezelőtt, december 21-én, mintegy varázsütésre, addig jelentéktelennek tűnő kőzettörmelékek kezdtek el a látható tartományon kívüli és belüli elektromágneses jeleket kibocsátani, amihez búgó hang társult.  Mind az öt kontinensen egyszerre észlelték az eseményt, sőt még a sarkokon is találtak utólag ilyen köveket.
– Professzor úr! Ön azt nyilatkozta annak idején, hogy az emberiség valaha volt legügyesebb tréfájával állunk szemben, ma viszont az egyik legelhivatottabb követője az új elméletnek. Mi változtatta így meg a nézeteit?
– A tények. Természetesen a tények. Nem érzek szégyent akkori tévedésem miatt, hisz 2012. december 21-éről rengeteg legenda, jóslat és megszámlálhatatlan idétlen vicc kelt szárnyra. Az ember nem lehet naív az információ világában, különben a média irányítaná a tudatát. Így magam néztem utánna a kövek körüli felhajtásnak. Mondanom sem kell, azóta sem ocsúdtam fel az ámulattól, amit az első lelet keltett bennem.
– Mivel magyarázza, hogy a Föld minden táján egyszerre ”léptek műkodésbe” a búgó kövek?
– Erre a fizikusok kielégítőbb választ tudnának adni. Úgy magyarázzák, hogy egy többé-kevésbé természetes időzítőről van szó. A kövek három rétegből tevődnek össze. A legbelső réteg egy eddig ismeretlen anyagból épül fel, aminek különleges tulajdonságai vannak. Egy bizonyos idő elteltével sugározni kezd, de ez a sugárzás az élő szervezetekre egyáltalán nem káros. A felszabadult energia hirtelen elkezd lebomlani, és elektromágneses sugárzás, többek között fény formájában távozik. A hanghatás a második rétegnek köszönhető. A belsejében lejátszódó folyamat felmelegíti, de a hőtágulásra nincs lehetősége a harmadik, külső burok miatt, így a belső szerkezet átrendeződésével próbálja a kapott energiát elhasználni. Ez a folyamat hanghatással jár, melynek frekvenciája pont megfelel ahhoz, hogy a külső burok berezonáljon és megrepedezzen. Ezt követően az összetöredezett héj magától leválik.
– Ha jól értem, ennek köszönhetően váltak láthatóvá a rajzok, ami tulajdonképpen a beszélgetésünk témája. Ön szerint mégis mi célt szolgáltak ezek a képek?
– Meggyőződésem, hogy az összes követ összegyűjtve egy teljes szótárat kapunk.
– Szótár? Mégis milyen nyelvek között?
– Ez egy gigantikus értelmező szótár, ami a szavakat általunk jól ismert alakzatokkal hivatott megmagyarázni, de hogy erről beszélhessünk, le kell írnunk, hogy néznek ki ezek a szókövek.  Mint azt ön is mondta a külső réteg alatt különleges rajzokat találtunk, melyek mindegyikéhez tartozik egy írott szó. Természetesen nem latin írásjelekkel, de betűkkel. Amint az kiderült egy 34 hangból álló fonetikus nyelven íródott.
– Ez azt jelenti, hogy akár ki is ejthetjük ezeket a szavakat az eredeti hangzásukkal?
– Nem. Nem tudhatjuk, hogy az a bizonyos karakter milyen hangot takar, csak találgathatunk. Azért, hogy könnyebb legyen dolgoznunk velük, általunk használt hangokat rendeltünk a jelekhez. A kiejtés viszont minket csak másodlagosan érdekelt. Az elsődleges célunk az volt, hogy megfejtsük a központi táblán talált szöveget.
– Ha jól tudom a Stonhengenél talált kőtábláról van szó.
– Igen. Ez a kőtábla alkotó eleme a Stonhengenek.
– Ez azt jelenti, hogy egy eddig ismeretlen civilizáció építette a Britt szigetek legősibb műemlékét?
– Szó sincs erről, feltételezéseink szerint az ottani lakosság rátalált erre a kőtömbre, és felhasználta az építkezéséhez.
– Mennyi időbe telt, amíg sikerült teljesen lefordítani a szöveget?
– Az előzetes változatok szűk fél éven belül készültek el, ezek egyeztetése volt a nagyobb feladat. A világ közel 200 különböző intézetében folyt a munka, hasonló, de nem azonos eredménnyel. A legtöbb eltérést az elvont szavak okozták, mivel azokat nem ábrázolták világosan a szókövek. Így például az „ember” szó jelenthet értelemmel rendelkező lényt, vagy utalhat egyszerűen az emberi fajra, mint emlős állatra. Közel három évbe telt, míg sikerült egy elfogadható változatot összeállítani. Mivel az ősi nyelvnek a nyelvtana és szórendje nehézkes, a ma embere számára megalkottunk egy közérthetőbb változatot, amit a nyílvánosság számára ajánlunk.
– Mégis milyen idősek a leletek?
–Több mint 250000 évesek.
– Hiszen az lehetetlen! Akkor még nem is éltek emberek!
– A kőbe vésett üzenet mindent megmagyaráz.
Ez volt a beszélgetésünk végszava, amit egy magabiztos mosoly kísért a professzor részéről. Amint elolvastam az említett fordítást, átértékelődött bennem mindem, amit az emberiség eredetéről hinni véltem. Így szól a szöveg:
„Ha ezt te most olvasod, az azt jelenti, hogy sikerrel járt a küldetés. Én nem vagyok ember, mégis inkább ember vagyok nálad.  A te történeted a Földön velem kezdődött. Ne imádj, ne tisztelj, nem vagyok istenség. Én tanító vagyok. Egy másik faj szülötte.
Az én fajom sokáig uralta a Földet. Sokban különbözünk tőled. Nagy, gazdag civilizációnk volt, de telhetetlenek lettünk. Volt egy növény, ami elengedhetetlen volt az életben maradásunkhoz. Mikor túl sokat fogyasztottunk belőle a természet már nem volt képes kielégíteni a hatalmas igényünket. A növény hiányában nagyon kevesen maradtunk életben. Tudtuk, hogy fajunk néhány generáció múlva végleg elpusztul. Ekkor vette kezdetét a küldetés.
Az értelmet tovább kellett adnunk! Mi előtt biológiai vázunk ideje végleg lejárt volna, keresnünk kellett egy másik fajt, aki fogékony az értelemre. Az értelem számunkra mindennél fontosabb volt, túl kellett élnie minket! Így választottunk ki téged, az embert. Tanítani kezdtünk arra, hogy fordítsd a környezeted az előnyödre. Fajodból kiválogattuk a legerősebbeket, feltételezve, hogy ők életben maradnak, és utódokat nemzenek majd. Őket tanítottuk, hogy majd továbbadják a gondolkodás képességét fajtársaiknak.
Kétesélyes volt a feladat. Bár gyorsan fejlődő faj voltál, mégis túl korai volt még számodra a tanulás. Egyes egyedek meglepően fogékonyak voltak, már saját ötletük is született, míg mások agresszívvá váltak, ha gondolkodást serkentő feladatok elé állítottuk őket. Sajnos a folyamatot csak elindítani volt időnk, felügyelni, irányítani és ellenőrizni már nem. Az értelem viszont olyan, mint egy mag. Ha megfogant, akkor megállíthatatlanul növekedni kezd. Ezt szem előtt tarva bíztunk küldetésünk sikerességében.
Ezt az üzenetet azért hagytuk hátra, hogy ha eljön az ideje, magyarázatot lelj arra, hogy honnan származol. Számításaink szerint mostanra már el kellett érned azt a fejlődési szintet, hogy megértsd az írást. Ha mégsem, akkor kudarcot vallottunk, és ez a tábla nem más, mint magányos hírnöke az egykori értelemnek.
Ki ezt most olvasod: legyél okosabb nálunk, és ne pusztítsd el azt, ami éltet!”

3 megjegyzés:

  1. Az interju nekem tetszik, megfogott, bar eloszor kicsit gyerekesnek tunt a cime, a bugokovek alapjan, de aztan rajottem, hogy a fikciod nem mese, annal sokkal hihetobb. Szamomra kicsit ellentmondasos, hogy a professzor kizarja a tenyt, hogy a Stonehenge akar mas civilizacio altal alkotott epitmeny lenne, hiszen a tablan leirt uzenetben mar az all, hogy szandekosan hagytak hatra a tablat, tehat akar hagyhattak volna epitmeny formajaban is, ha nem akartak, hogy a tablat csak ugy veletlenul osszezuzza valaki, valami. Ahol en elvesztettem a hitelesseg fonalat, az az eredetmonda volt, szamomra, mint keresztenynek, ez teljesseggel hihetetlen, akarmilyen jol is van osszeszedve, de ennek ellenere azt mondom, hogy jol osszeallitott resz. A cikket feldobna egy fenykep, mondjuk egy bugokorol, amin latszik az iras, latszanak a jelek, legalabb egy ketto, ha nem is a nagy kotabla. Ezt csak azert mondom, hogy ha esetleg be akarod adni valamelyik ujsaghoz palyazatra, akkor kerd meg egy ismerosod, aki jartas a szamitogepes kepmodositasban (Photoshop :) ). A helyesiras hibatlan, elso olvasasra nem talaltam benne hibat, ez dicseretes. Eltekintve a szorszalhasogatasaimtol, szerintem nagyon jo kis cikk ;) Csak igy tovabb :) Kivancsian varom a kovetkezot, az meggyozne arrol, hogy ez nem csak egy egyszeri alkalom, nem csak egy jo otlet, amit jol adtal el, hanem egy tehetseg, amit ki kene aknazni, s egyelore ugy tunik, hogy tehetseges vagy, igen ;)
    ChonGee

    VálaszTörlés
  2. Koszi a hozzaszolast:D. Jo volt olvasni:). Meglep hogy tenyleg sikerult felkelteni valaki erdeklodeset.
    Ami a vallasos eredettortenetet illeti, egy kicsit feltem en is megbolygatni a dolgot, de aztan rajottem, hogy ez csak egy mese, nem tenyeket allitok, csak egy jol hangzo tortenetet fogalmaztam meg. Ha jobban belegondolsz nem tagadja az isteni kozbenjarast, csak egy kicsit szinesebb.
    A Stonhenge-t direkt nem bonyolitottam jobban a dologba, nem akartam egy masik nep emleket meglovagolni a sztorihoz.
    Koszonom a biztatast! Valojaban ajandekba irtam valakinek, s bar ezt nem illik bevallani: elso probalkozas.

    VálaszTörlés
  3. Szerintem mindenkeppen erdemes foglalkoznod vele, mert van benned tehetseg, szerintem. Ezt most azert fogalmaztam, igy mert mondtad, hogy elso probalkozas, en remelem, hogy nem az utolso. Az, hogy miert nem akartal senkit meggyozni, mar amennyire lehet egy fikcioval, az mar vilagos, hiszen nem az volt a celod. Ha ujsagirokent akarasz majd dolgozni, ezek szerint, meg nincsenek ilyen terveid, ha jol gondolom, viszont, ha lenne, akkor bele kell majd vigyel a mondandodba megy egy kis hihetoseget, hogy elejetol a vegeig folyekonyan haladjon a tortenet, sehol ne legyen benne egy csepp ellentmondas, es akkor a vegen az olvaso elgondolkozhat rajta, meg olvasas utan is, nem tortenik az, hogy mire befejezi a olvasast, vege az erdeklodesnek is. Ezt most ne vedd kritikanak, ez csak tanacs, meg az is lehet, hogy nem is jo :) Mivel nem az volt a celod, amit en hittem eloszor, ezert azt mondom, hogy ez igy jo, ahogy van. Kerdes, hogy lesz masik? En szivesen vennem :)

    VálaszTörlés